Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Bezpieczeństwo ruchu drogowego interpretujemy holistycznie i postrzegamy jako zintegrowane działania w pozyskaniu niezbędnej wiedzy i umiejętności w celu ochrony zdrowia i życia ludzkiego w interakcji z systemem drogowym przy zachowaniu gwarancji prawa do swobodnego przemieszczania się dla każdego członka społeczeństwa. Wizja ta pozwala mobilnej ludności zachować dynamikę społeczną i kulturową, zapewniając dostęp do miejsca pracy, domu i usług publicznych. Jednocześnie angażujemy się w odpowiedzialność za kompensacje błędów ludzkich, zmniejszeniu ich wagi oraz łagodzeniu ich konsekwencji.

20.04.2021

Komisja Europejska opublikowała dziś wstępne dane dotyczące śmiertelnych ofiar wypadkach drogowych w 2020 r. Szacuje się, że w zeszłym roku w wypadku drogowych zginęło 18 800 osób, co stanowi bezprecedensowy roczny spadek o 17% w stosunku do 2019 r. Oznacza to, że prawie 4 000 mniej osób straciło życie na drogach UE. w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. Niższe natężenie ruchu w wyniku pandemii Covid-19 miało wyraźny, choć niewymierny wpływ na liczbę ofiar śmiertelnych na drogach.

Komisarz ds. Transportu Adina Vălean powiedziała: „ Przy prawie 4 000 ofiar śmiertelnych na drogach UE w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. nasze drogi pozostają najbezpieczniejsze na świecie. Mimo to w ciągu ostatniej dekady nie osiągnęliśmy celu i potrzebne są wspólne działania, aby zapobiec powrotowi do poziomów sprzed COVID. W naszej strategii zrównoważonej i inteligentnej mobilności potwierdziliśmy nasze zaangażowanie we wdrażanie unijnej strategii bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych we wszystkich rodzajach transportu do niemal zera ”.

Covid-19 a wpływ na mobilność w mieście

Popularność roweru znacznie wzrosła, a wiele miast na całym świecie (tymczasowo) przeniosło przestrzeń drogową na rowerzystów i pieszych. Ten zachęcający rozwój może mieć znaczący pozytywny wpływ na jakość powietrza i zmianę klimatu, a jednocześnie stwarza nowe wyzwania dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W całej UE około 70% ofiar śmiertelnych na drogach na obszarach miejskich dotyczy szczególnie narażonych użytkowników dróg, w tym pieszych, motocyklistów i rowerzystów. Dlatego też kwestia bezpieczeństwa ruchu drogowego w miastach jest kluczowym obszarem zainteresowania i Komisja chce zapewnić, aby bezpieczeństwo drogowe było uwzględniane na wszystkich etapach planowania mobilności miejskiej. Bezpieczeństwo drogowe będzie ważnym elementem nowej inicjatywy na rzecz mobilności w mieście, która zostanie przedstawiona przez Komisję jeszcze w tym roku. Pod tym względem dwie europejskie stolice, Helsinki i Oslo, osiągnęły kamień milowy w postaci zerowej liczby śmiertelnych ofiar pieszych i rowerzystów w 2019 r., Wskazując, że ograniczenie prędkości jest niezbędne do postępu.

Dane te są publikowane przy okazji unijnej konferencji na temat wyników bezpieczeństwa ruchu drogowego, która gromadzi decydentów, społeczeństwo obywatelskie i praktyków zajmujących się bezpieczeństwem drogowym w celu oceny stanu bezpieczeństwa drogowego w UE oraz najlepszych sposobów podjęcia dalszych kroków w kierunku realizacji „Wizji Zero’.

Drogi europejskie są najbezpieczniejsze na świecie, a bezpieczeństwo na drogach znacznie się poprawiło w ostatnich dziesięcioleciach. Niemniej jednak liczba zgonów i obrażeń jest nadal zbyt wysoka, a postęp został spowolniony.

Z tego powodu UE przyjęła podejście Vision Zero and Safe System w celu wyeliminowania ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń na europejskich drogach. Podejście to przeformułowuje politykę bezpieczeństwa ruchu drogowego, koncentrując się na zapobieganiu śmierci i poważnym obrażeniom. 

Bezpieczeństwo drogowe: 4 000 mniej osób straciło życie na drogach UE w 2020 r., śmiertelność spada do najniższego w historii poziomu.

masz jakieś pytania? skontaktuj się z nami